SANTANA PS 10 Shortline 2.8 TD
2006–
123
bhp
Power
87
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1999mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/85 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |