SATURN Astra XR (3 Doors) 1.8L 4AT FWD (140 HP)
2007–2010
138
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |