SATURN Astra XR (3 Doors) 1.8L 5MT FWD (140 HP)
2007–2010
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |