SATURN Aura 2.4L Hybrid 4AT FWD (164 HP)
2006–2009
164
bhp
Power
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1598kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |