SATURN Aura 3.5L V6 4AT FWD (224 HP)
2006–2009
224
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3510cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1626kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |