SATURN Ion Quad Coupe 2.0L Red Line 5MT FWD (208 HP)
2003–2007
205
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1329kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |