SATURN Ion Quad Coupe 2.4L 5MT FWD (171 HP)
2003–2007
169
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |