SATURN Ion Sedan 2.2L 5MT FWD (141 HP)
2003–2007
140
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 140bhp |
| Power | 104.4kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1248kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |