SATURN Outlook 3.6 V6
2006–2010
267
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5108mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2125kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |