SATURN Relay 3.5 V6 4AT (201 HP)
2004–2007
201
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 293Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5204mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 1919kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |