SATURN Relay 3.9 V6 4AT (240 HP)
2004–2007
240
bhp
Power
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3880cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5204mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1831mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 1956kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |