SATURN Sky 2.0L Turbo 5MT RWD (264 HP)
2006–2009
260
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1377kg |
| Boot Capacity | 65L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |