SATURN Sky 2.4L 5MT RWD (172 HP)
2006–2009
170
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 65L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |