SATURN Vue 2.2L 5MT (143 HP)
2005–2007
142
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4605mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1487kg |
| Boot Capacity | 872L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65-16R |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |