SATURN Vue 2.4L 4AT FWD (170 HP)
2007–2010
168
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1962kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |