SATURN Vue 3.0L V6 5AT (181 HP)
2001–2005
181
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4605mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1598kg |
| Boot Capacity | 872L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65Sr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |