SCION FR-S 2.0L 6MT (200 HP)
2013–2016
197
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 244L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |