SCION iM 1.8L CVT FWD (137 HP)
2016–2017
137
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102.2kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |