SCION iQ 1.3 CVT (98 HP)
2011–2016
97
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2985mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |