SCION Scion iA 1.5L 6MT FWD (106 HP)
2016–
106
bhp
Power
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1082kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |