SCION tC 2.4L VVTi 4AT (163 HP)
2003–2010
161
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45Z R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |