SCION xB 1.5L VVTi 4AT (108 HP)
2003–2007
106
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3945mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |