SEAT Alhambra 1.9L TDI 6MT FWD (90 HP)
2000–2010
89
bhp
Power
17.2
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.2s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1583kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |