SEAT Alhambra 1.9lL TDI 4AT FWD (110 HP)
1996–2000
109
bhp
Power
19.1
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.1s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1639kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |