SEAT Alhambra 2.0L 4AT FWD (116 HP)
1996–2000
114
bhp
Power
17.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1619kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |