SEAT Alhambra 2.0L TDI CR 6MT FWD (150 HP)
2010–
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2918mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 - 215/60 R16 - 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |