SEAT Alhambra 2.8L V6 6MT FWD (204 HP)
2000–2010
201
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1594kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |