SEAT Altea Freetrack 2.0L TDI 6MT AWD (170 HP)
2009–2015
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1543kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |