SEAT Altea Freetrack 2.0L TFSI 6MT AWD (200 HP)
2007–2009
197
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1571kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |