SEAT Altea Freetrack 2.0L TSI 6MT FWD (211 HP)
2009–2015
208
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1546kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |