SEAT Altea XL 2.0L FSI 6AT FWD (150 HP)
2006–2009
148
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |