SEAT Altea XL 2.0L TDI 6MT FWD (140 HP) 129 CO2
2006–2009
138
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 33Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |