SEAT Altea 1.9L TDI 5MT FWD (105 HP)
2009–
103
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4282mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |