SEAT Altea 2.0L TDI 6MT FWD (170 HP)
2004–2009
168
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1567mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1446kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |