SEAT Altea 2.0L TFSI 6MT FWD (200 HP)
2004–2009
197
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1567mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1384kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |