SEAT Arona 1.0L EcoTSI 5MT FWD (95 HP)
2017–2021
94
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4138mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |