SEAT Arona 1.0L EcoTSI 7AT FWD (115 HP)
2017–2021
113
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4138mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |