SEAT Arona 1.0L TGI 6MT (90 HP)
2021–
89
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 9L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1236kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |