SEAT Arona 1.5L EcoTSI 7AT (150 HP)
2021–
148
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1193kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |