SEAT Arona 1.6L MPI 6MT FWD (110 HP)
2017–2021
109
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4138mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |