SEAT Arosa 1.0L 5MT FWD (50 HP)
1997–2001
50
bhp
Power
17.4
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.4s |
| Top Speed | 151km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 839kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |