SEAT Arosa 1.4L 16V 5MT FWD (100 HP)
1997–2001
99
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |