SEAT Arosa 1.4L 4AT FWD (60 HP)
1997–2001
59
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 116Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |