SEAT Arosa 1.7L SDI 5MT FWD (60 HP)
1997–2001
59
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1716cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |