SEAT Ateca 1.0L TSI 6MT (110 HP)
2020–
108
bhp
Power
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |