SEAT Ateca 1.4L TSI 6MT AWD (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |