SEAT Ateca 1.6L TDI 6MT (115 HP)
2016–2020
113
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |