SEAT Ateca 2.0L TDI 4DRIVE 6MT (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
122
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1548kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |