SEAT Ateca 2.0L TDI 7AT (150 HP)
2020–
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1483kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |