SEAT Ateca 2.0L TSI 7AT AWD (190 HP)
2020–
187
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |